piątek, 29 stycznia 2021

Bibliografia pracy licencjackiej

W pracach licencjackich należy zamieszczać zestawienie wykorzystanej w pracy literatury, czyli wszystkich tych pozycji, na które autor pracy licencjackiej powołuje się w przypisach. które znajdują się w przypisach. Tę część pracy nazywamy zazwyczaj bibliografią, ale możemy również spisem literatury, piśmiennictwem, wykazem piśmiennictwa, źródłami, wykazem źródeł, literaturę przedmiotu  itp.

Wykorzystaną literaturę można szeregować alfabetycznie albo grupować według kryteriów treściowych lub formalnych (np. wydawnictwa zwarte, artykuły, źródła internetowe), a w obrębie grup układać alfabe­tycznie. Podział literatury, np. na opracowania książkowe, artykuły, akty prawne czy opracowania branżowe, jest celowy, gdy liczba pozycji w każdej grupie jest znaczna.

W przypadku aktów prawnych możemy posłużyć się nie kolejnością alfabetyczną, ale ich hierarchią.

W bibliografii pracy licencjackiej podaje się pełny opis bibliograficzny dokumentu w postaci, w jakiej wystąpił on w przypisach, z wyjątkiem zmiany kolejności podawania inicjału imienia autora dokumentu i jego nazwiska, gdyż grupowanie alfabe­tyczne przeprowadza się na podstawie nazwisk.

Zamieszczoną w porządku alfabetycznym (lub hierarchicznym) literaturę należy kolejno numerować, a gdy jest ona grupowana według określonych kryteriów (np.: wydawnic­twa książkowe, artykuły, inne źródła) można zastosować osobną numerację w poszczególnych grupach albo też numerację ciągłą dla całości zamieszczonego spisu literatury. 

Bibliografię pracy licencjackiej zawsze rozpoczyna się od nowej strony i umieszcza zaraz po zakończeniu (podsumowaniu) pra­cy.