wtorek, 6 sierpnia 2013

Etapy pracy i reguły współpracy z promotorem

Etapy i elementy pracy, które należy wykonać i przedłożyć promotorowi jak najszybciej, są następujące: temat, cel i teza, plan (spis treści), robocza bibliografia (w trakcie pisania pracy – udoskonalana), roboczy wstęp (ostateczny wstęp pisze się na końcu), który łączy powyższe 4 elementy. Do tych elementów należy potem dodać pierwszy rozdział pracy lub jego fragment (nie musi to być rozdział wymieniany w pracy jako pierwszy) i poddać go ocenie promotora oraz zaprezentować na seminarium. Ten fragment musi uwzględniać wymogi techniczne (np. marginesy, czcionka, wygląd strony tytułowej) oraz formalne (struktura pracy, sposób przedstawiania tabel, grafiki, bibliografii, przypisów).

W dalszym etapie dokonuje się niezbędnych poprawek (w przedstawionym fragmencie pracy) i pisze kolejne części korzystając z pomocy promotora. REGUŁĄ jest przekazywanie promotorowi do sprawdzenia tych części pracy, których ostatecznego kształtu jest się już pewnym, tzn. praca powinna być poprawna zarówno od strony merytorycznej zawartości jak i poprawności redakcyjno-technicznej (nie powinno się oddawać pracy z błędami literowymi czy też zdaniami, które są błędne stylistycznie lub nie zawierają sensownej treści - logicznej wypowiedzi autora). 

Promotor nie powinien tracić czasu na poprawianie techniki pisania, a raczej wspomagać autora w poprawnym od strony naukowej kształtowaniu struktury pracy - doborze treści i takim redagowaniu tekstu (analizowaniu zebranego materiału), by udowodnić postawioną we wstępie tezę. Pisząc pracę należy zatem także zapoznać się z przydatnymi funkcjami edytora tekstu, takimi jak formatowanie tekstu poprzez używanie zdefiniowanych stylów tekstu (zwłaszcza stylów nagłówków, co umożliwi automatyczne wykonanie spisów treści). Uwagi promotora należy czytać i stosować w całej pracy. W razie wątpliwości, niezbędne są konsultacje.

Na końcu należy:
  • napisać zakończenie pracy w formie podsumowujących wniosków (można wykorzystać podsumowania poszczególnych rozdziałów poprzez dokonanie ich syntezy),
  • sporządzić bibliografię,
  • napisać wstęp pracy,
  • wykonać spis treści oraz spisy skrótów, rysunków i tabel wraz z numeracją stron, poprzez wykorzystanie odpowiedniej funkcji edytora tekstu.

Kolejna REGUŁA jest taka, że promotor jednokrotnie sprawdza kolejne składane rozdziały pracy i przekazuje do nich uwagi, natomiast wraz z ostatnim rozdziałem należy także przedstawić zakończenie i ostateczny wstęp a także bibliografię i spisy tabel/rysunków, czyli całość pracy – promotor odnosi się do ostatniego rozdziału w formie uwag szczegółowych a do całości – w formie ogólnych uwag. 

W razie wątpliwości powstałych po sprawdzeniu i przekazaniu przez promotora uwag, wszelkie kwestie należy uzgadniać na seminarium lub na konsultacjach. Poprawianie pracy powinno być dokonywane w trybie „rejestruj zmiany” na pliku odesłanym przez promotora i zawierającym jego uwagi (praca powinna być pisana z wykorzystaniem pakietu Open Office/Libre Office, w trybie rejestruj zmiany).

Praca powinna być oddana promotorowi do sprawdzenia najpóźniej 30 maja w formie drukowanej (1 egz.), tak aby autor mógł wprowadzić poprawki i przekazać ostateczną wersję pracy do końca semestru. Jeśli promotor stwierdza, że pracę można ocenić pozytywnie, podpisuje się na pierwszej stronie, umieszczając formułkę: „pracę przyjąłem” oraz podaje datę. Następnie należy złożyć pracę w wersji elektronicznej (CD) do dziekanatu wraz z pozostałymi niezbędnymi dokumentami. 

Obrona odbywa się w ciągu miesiąca od momentu złożenia tych dokumentów. Obrona ma z reguły miejsce na początku lipca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane