Gdy już sformułujemy hipotezy, to następnym krokiem jest wybór terenu do badań oraz dokonanie doboru próby - dopiero po tym możemy przejść do następnego etapu pracy badawczej, a mianowicie do ustalenia zmiennych.
Żeby przeprowadzić badania empiryczne, będziemy potrzebować osoby, z którymi te badania przeprowadzimy, czyli respondentów. W tym celu trzeba wybrać reprezentatywną próbę, czyli grupę osób, która będzie miarodajna dla danej społeczności, dla społeczności w której dany badany problem jest obecny.
Istotne podczas dokonywania wyboru jest to, aby wybrana grupa reprezentowała wszystkie cechy badanej populacji. Przed wyborem terenu badań oraz określeniem doboru próby warto odpowiedzieć sobie raz na następujące pytania:
1) Czego chcę się dowiedzieć?
W tym przypadku będziemy posługiwać się wcześniej sformułowanymi pytaniami badawczymi, bo to własnie na nie chcemy uzyskać odpowiedzi. Zatem biorąc za wzór jedno z wcześniej sformułowanych przykładowych pytań: Jakie są przyczyny spożywania alkoholu przez młodzież licealną? chcemy poznać przyczyny spożywania alkoholu wśród młodzieży licealnej.
2) Od kogo chcę się tego dowiedzieć?
Zgodnie zw sformułowanym wcześniej celem badawczym, informacje na temat przyczyn spożywania alkoholu chcielibyśmy uzyskać od młodzieży we wskazanym wcześniej Liceum nr X w Warszawie.
Jeśli w celu badawczym nie wskazalibyśmy dokładnie, które liceum nas interesuje, tak czy inaczej musielibyśmy wybrać jedną, konkretną szkolę (lub kilka szkół), w której lub w których chcielibyśmy przeprowadzić badania, ponieważ nie bylibyśmy w stanie zapytać wszystkich licealistów w kraju o przyczyny ich ewentualnego picia alkoholu. Po wybraniu konkretnej placówki (placówek) musimy dokonać kolejnego wyboru, tym razem naszych respondentów. W przypadku kiedy badana przez nas grupa jest nieliczna, możemy przepytać wszystkie osoby. Jednak jeśli szkoła ma wielu uczniów, należy wybrać konkretną ich ilość, która będzie stanowiła dla nas próbę badawczą. Wybór może być losowy lub celowy.
Dzięki za ten wpis
OdpowiedzUsuń